wg PORTPC rok 2022 pewnością należy do pomp ciepła. W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce zwiększyła się aż o 140 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. Cały rynek pomp ciepła wzrósł w tym czasie o 121 proc., a pomp ciepła do ogrzewania budynków – o 133 proc. Eksperci Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) uważają, że pod względem liczby sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków wkrótce zbliżymy się do poziomu sprzedaży tych urządzeń w Niemczech.

Żródło PORTPC

Rynek pomp ciepła, czyli urządzeń uznanych za kluczowe rozwiązania dekarbonizacyjne w ogrzewaniu w głównych strategiach Europejskiego Zielonego Ładu, notuje kolejne intensywne wzrosty. Do pomp ciepła przekonuje się coraz więcej właścieli domów, którzy doceniają nie tylko atrakcyjność użytkową tych urządzeń, w tym wysoki komfort obsługi i wielofunkcyjność, ale przede wszystkim korzystniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła.

Pompy powietrze-woda w czołówce

W pierwszych trzech kwartałach br., w stosunku do danych z analogicznego okresu w 2021 roku, sprzedaż pomp ciepła w Polsce wzrosła ogólnie o 121 proc.

Największy wzrost (aż o 140 proc.) odnotowały pompy ciepła typu powietrze-woda, niewiele mniejszy – o 133 proc. – urządzenia przeznaczone do centralnego ogrzewania (c.o.) wodnego. Znacząco zwiększyła się też sprzedaż gruntowych pomp ciepła – o 40 proc. dla urządzeń typu solanka-woda. Minimalnie lepsze wyniki odnotowały pompy ciepła typu powietrze-woda przeznaczone tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) – w tym przypadku wzrost sprzedaży wyniósł około 5 proc.

Dodaj komentarz