Przydział mocy pod pompę ciepła

Przydział mocy elektrycznej pod pompę ciepła

Na etapie budowy lub przy jego modernizacji jeśli myślimy o pompie ciepła bardzo ważny jest odpowiedni przydział mocy do domu. O ile w temperaturach w okolicach zera nie ma z tym żadnego problemu i standardowy przydział 12-15KW powinien wystarczyć to przy ekstremalnych mrozach jakie wystąpiły np. w zimie 2021 taki przydział może nie wystarczyć..

Przygotowaliśmy dla Państwa przykładowy bilans. W tym konkretnym przykładzie wzięliśmy pod uwagę pompę ciepła o mocy 14 kW. Wg. tabeli mocy najwyższa możliwa pobierana moc elektryczna w trybie pompy ciepła to 5,8 kW. Do tego dochodzi nam grzałka backup 9 kW. A więc teoretycznie, w skrajnym wypadku, pompa przy największym obciążeniu może pobrać prawie 15 kW. Jest to czysto teoretycznie, ponieważ grzałka backup może być skonfigurowana jako 3-6-9 kW i do tego jako dwustopniowa.
W podanym przykładzie, w tym skrajnym wypadku, tj. -20 stopni i zasilanie +40, sama pompa da nam ok. 10 kW i do tego 9 kW backup czyli łącznie 19kW mocy grzewczej. Raczej rzadko się zdarzy aż tak duży pobór, więc fakt posiadania takiej grzałki nie oznacza od razu, że będzie ona z pełną mocą pracowała. Tym nie mniej jest to możliwe.Trzeba też pamiętać, że jeśli zamiast wersji zintegrowanej mamy jeszcze oddzielny zasobnik cwu – to pojawia nam się kolejna, dodatkowa grzałka 3 kW.Jakie jeszcze mamy inne odbiorniki podobnego kalibru? Kuchnia elektryczna. Bo jeśli mamy PC, to pewnie nie gotujemy na gazie, tylko na prądzie. A taka kuchnia potrafi dołożyć do bilansu trochę mocy.
Typowa kuchnia to moc 8-11 kW w zależności od producenta, z czego ok. 5-6 kW przypada na piekarnik, a 4-5 na płytę górną.
Dalej zmywarka i pralka. Podczas pracy, każda z nich jest w stanie pobrać 2-2,5 kW.
Czajnik elektryczny, rtv, PC i multimedia, inne i wreszcie oświetlenie. Lekko licząc kolejne 5 kW
Już mamy grubo ponad 30 kW.
Czy aż tyle potrzebujemy? Z praktyki wiemy, że przecież nie wszystko działa jednocześnie. Umownie przyjmuje się go na poziomie 0,5-0,6.
Ale z drugiej strony, nietrudno sobie wyobrazić takie sytuacje gdy większość sprzętów będzie włączona – np. przygotowania do świąt.

Dlatego sugerujemy dla domu z planowaną pompą wystąpić o przydział mocy na poziomie 20-25KW w zależności od mocy urządzenia.

error: Zawartość jest chroniona!