Czynnik chłodniczy R32 do pompy ciepła – to połączenie wydajności z ekologią.

Aby pompa ciepła mogła w ogóle działać, musi się w niej znaleźć czynnik chłodniczy, który pobiera i przekazuje energię cieplną do budynku. Ze względu na coraz surowsze przepisy związane z redukcją F-gazów, konieczne staje się stosowanie ekologicznych i jednocześnie wydajnych czynników. Jednym z nich jest właśnie R32.

Co to jest czynnik chłodniczy R32?

R32 (difluorometan) to czynnik chłodniczy stosowany w pompach ciepła oraz klimatyzatorach. Co ciekawe, w przeszłości przez lata używano go jako składnik popularnego czynnika R410A (50% R32 oraz 50% R125). W pewnym momencie dostrzeżono jednak szereg korzyści stosowania czystego difluorometanu (w grę zaczęły wchodzić także kwestie związane z zagrożeniem dla środowiska).

Obecnie to jeden z najwydajniejszych i najbardziej ekologicznych czynników chłodniczych do pomp ciepła. Jako pierwsza firma na świecie wprowadziła go firma Daikin, której urządzenia znajdziesz w naszej ofercie.

Czynnik R32 odznacza się niską wartością GWP (Global Warming Potential). Mowa tu o potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Co to jest? GWP określa, jaki wpływ może mieć dany czynnik chłodniczy na globalne ocieplenie. Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego porównuje oddziaływanie 1 kg czynnika chłodniczego z oddziaływaniem 1 kg CO2 w okresie 100 lat. Im niższa wartość GWP, tym lepiej. Dodatkowo w porównaniu do np. R-410A, potrzeba  mniejszej ilości R32 do prawidłowego działania pompy ciepła. Jednocześnie czynnik nowej generacji spełnia wymagania europejskich przepisów F-gaz.

Dlaczego wprowadzono czynnik R-32, czyli przepisy F-gaz

W 2006 r. Unia Europejska wdrożyła przepisy F-gaz, aby zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na środowisko substancji używanych jako czynniki chłodnicze (np. chlorofluorowęglowodory). UE wprowadziła system certyfikacji dla instalatorów oraz serwisantów, a dodatkowo w skład przepisów weszły obowiązkowe kontrole szczelności. Dzięki temu możliwe staje się obniżenie emisji dla systemów o ładunku czynnika chłodniczego 3 kg lub większego.

W 2015 roku przepisy F-gaz uległy modyfikacji, które wymagają projektowania pomp ciepła o jeszcze lepszych parametrach w kontekście ekologii. Według prognoz, emisje F-gazów na terenie UE mają być obniżone o dwie trzecie do 2030 r., w porównaniu do 2014 roku.

Co ciekawe od 2025 roku ustawa F-gaz całkowicie ma zakazywać stosowania czynników chłodniczych o wartości GWP powyżej 750 w systemach SPLIT, o ładunku czynnika poniżej 3 kg. R32 spełnia te wymagania, tym samym przyczyniając się do redukcji emisji chlorofluorowęglowodorów.

R32 do pompy ciepła a bezpieczeństwo i wpływ na środowisko

Czynnik chłodniczy R32 nie niszczy warstwy ozonowej, czego nie można powiedzieć o niegdyś stosowanym R22, który zawiera chlor. Obecnie obsługa urządzeń z tym czynnikiem jest zakazana. Jednak zastąpienie R22 odmianą R32 w aktualnym systemie nie jest zalecane, chociażby ze względu na różnice w występujących ciśnieniach. Istnieje za to możliwość wymiany jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej pompy ciepła (systemy SPLIT) z zachowaniem dotychczasowej instalacji rurowej.

R32 należy do kategorii czynników chłodniczych o niższej zapalności (klasa 2L w normie ISO 817). Jest więc bezpieczny i może być stosowany do większości pomp ciepła dostępnych na rynku. Dodatkowo charakteryzuje go niski stopień toksyczności.

Bezpieczny i tani, ale czy R32 jest wydajny?

Najbardziej interesuje jednak fakt, iż czynnik R32 oznacza wysoki stopień efektywności pompy w porównaniu z innymi czynnikami, nawet o kilkanaście procent (w zależności od trybu pracy pompy ciepła – chłodzenie lub grzanie). Dodatkowo przy stosowaniu R32 temperatura wody grzewczej może dochodzić do 65°C. Plusy na tym jednak się nie kończą.

R32 ułatwia także serwisowanie pompy ciepła, ponieważ charakteryzuje się jednorodną konsystencją, co umożliwia jego uzupełnianie bez konieczności opróżniania całej instalacji, a także łatwiejsze wykrycie ewentualnych wycieków. Do tego mniejsza wymagana ilość czynnika skutkuje dużo niższymi kosztami naprawy.

Co więcej, właściwości R32 umożliwiają ładowanie tego czynnika zarówno w stanie ciekłym jak i gazowym (co nie jest już możliwe z R410A). Z drugiej strony jednym z minusów może być konieczność zainstalowania czujników wycieku dla niektórych modeli, ponieważ ten czynnik chłodniczy jest bezbarwny i bezwonny. Na rynku dostępne są jednak pompy z sygnalizatorem wycieków.

Dodaj komentarz