Zasobniki CWU

Podstawowym wyposażeniem każdej kotłowni są zbiorniki na ciepłą wodę użytkową (CWU). Wykorzystują one energię cieplną wytwarzaną przez pompy ciepła do zagrzania wody użytkowej.

Dobrze dobrany zasobnik c.w.u. pozwala sporo zaoszczędzić, gdyż oczekiwanie na ciepłą wodę z kranu to spory wydatek w skali roku (za wodę i za ścieki), do tego tracimy czas. Zapewnienie komfortu korzystania z ciepłej wody wiąże się z dostarczeniem wody w odpowiedniej ilości i o właściwej temperaturze.

Wybierając pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, czyli zasobnik c.w.u. należy uwzględnić:

  • budowa – zazwyczaj zbudowane są ze stali lub ze stali szlachetnej; mają kształt walca
  • pojemność – zależy od ilości osób w gospodarstwie oraz ile jest punktów poboru ciepłej wody użytkowej: od kilku do nawet 500 litrów.
  • sposób montażu: wiszące, stojące lub zintegrowane z jednostką wewnętrzną pompy ciepła tzw. All in one,
  • izolacja – najczęściej jest to pianka poliuretanowa lub styropian
  • dodatkowe elementy: mogą to być system sterowania, wskaźnik temperatury, wbudowana dodatkowa grzałka elektryczna


Przy wyborze zasobnika najważniejsze jest właściwe dobranie jego pojemności do potrzeb danego domu oraz względem źródła zasilania. Jeśli pojemność zasobnika zostanie dobrze dobrana, nie zabraknie nam ciepłej wody do mycia.

Jesteśmy z Oświęcimia – działamy w zachodniej Małopolsce i na Śląsku:
Oświęcim , Bielsko-Biała, Kraków, Katowice, Jaworzno, Chełmek, Libiąż, Kęty, Wadowice, Żywiec, Zator, Andrychów, Bieruń, Brzeszcze, Jawiszowice, Imielin, Pszczyna, Tychy, Mysłowice, Chrzanów, Gliwice, Sosnowiec, Trzebinia, Chełm Śląski, Bojszowy, Poręba Wielka, Rajsko, Polanka Wielka, Przeciszów, Hałcnów, Międzybrodzie, Inwałd, Rybnik, Ruda Śląska, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry.